Muğla Hakkında Genel Bilgiler

Muğla, Türkiye’nin güneybatısında yer alan bir şehirdir. Trafik plaka kodu 48, şehirlerarası telefon kodu 252’dir. Muğla’nın 13 ilçesi vardır. Bunların arasında önemli turizm merkezleri olan Bodrum, Marmaris ve Fethiye de bulunmaktadır. Şehrin diğer ilçeleri şöyledir: Menteşe, Ula, Köyceğiz, Ortaca, Dalaman, Seydikemer, Datça, Yatağan, Milas, Kavaklıdere. İl merkezi, Menteşe’dir.

Aydın, Denizli, Burdur ve Antalya ile komşu olan Muğla’yı Ege Denizi ile Akdeniz çevreler;  bu özelliği ile Türkiye’nin en uzun sahil şeridine sahip şehridir. Muğla’nın ekonomik kalkınmasında turizmin rolü büyüktür. Endüstri bağlamında Yatağan Termik Santrali, Yeniköy Termik Santrali ve Kemerköy Termik Santrali iş gücü açısından etkilidir.

Arıcılığın Türkiye’deki önemli merkezlerinden olan Muğla, tarımsal üretimde de öne çıkar. Zeytincilik, narenciye tarımı gelişmiştir. Ayrıca Marmaris-Köyceğiz hattına özgü bir tür olan Günlük Ağacı’ndan Sığla yağı elde edilmektedir.

Muğla’da bir devlet üniversitesi vardır. Şehrin birçok ilçesinde birimleri bulunan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde 40 binin üzerinde öğrenci öğrenimini sürdürmektedir. Muğla’nın Menteşe ilçesine bağlı olan Kötekli Mahallesi çoğunlukla üniversite öğrencilerinin yaşadığı bir yerleşimdir.

Tarihsel niteliği de yüksek olan Muğla’da çok sayıda müze ve örenyeri bulunmaktadır. Bunlar arasında Bodrum Antik Tiyatrosu, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Kayaköy Örenyeri, Fethiye Müzesi, Knidos Örenyeri, Marmaris Müzesi, Milas Müzesi, Muğla Müzesi, Sedir Adası, Zeki Müren Sanat Müzesi yer almaktadır.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. funda dedi ki:

    güzel memleketim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir