Akyaka ve Cittaslow

akyaka-10-azmak-t

Dünya genelinde 30 ülkeden 208 yerleşim yeri çeşitli ölçütlere göre Cittaslow, yani “Sakin Şehir” seçilmiştir. Bu kentlerin 11’i Türkiye’de bulunmaktadır. Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka mahallesi Türkiye’deki 11 Sakin Şehir’den biridir.

Ülkemizdeki diğer on Sakin Şehir şunlardır: Gökçeada, Halfeti, Perşembe, Şavşat, Seferihisar, Taraklı, Uzundere, Vize, Yalvaç ve Yenipazar.

 

 Cittaslow Nedir?

1999 yılında İtalya/Grave in Chianti’nin eski belediye başkanı Paolo Saturnini’nin öncülüğünde ortaya çıkmış bir felsefi harekettir. Yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla kentlerin kendilerini değerlendirmelerini ve farklı bir kalkınma modeli ortaya koymaları fikri önce ulusal, sonra da uluslararası boyuta taşınmıştır. Cittaslow felsefesi yaşamın, yaşamaktan zevk alınacak bir hızda yaşanmasını savunmaktadır. Cittaslow hareketi, insanların birbirleriyle iletişim kurabilecekleri, sosyalleşebilecekleri, kendine yeten, sürdürülebilir, el sanatlarına, doğasına, gelenek ve göreneklerine sahip çıkan ama aynı zamanda altyapı sorunları olmayan, yenilenebilir enerji kaynakları kullanan, teknolojinin kolaylıklarından yararlanan kentlerin gerçekçi bir seçenek olacağı hedefiyle ortaya çıkmıştır.

Gökova Ovası ile Gökova Körfezi’nin buluşma yeri olan Akyaka, 2011 yılında “Yaşamın Kolay Olduğu Kentlerin Uluslararası Ağı: Cittaslow”a dahil oldu.

(Cittaslow ile ilgili ayrıtılı bilgiye Cittaslow Türkiye sitesinden ulaşabilirsiniz.)

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir