Akyaka Hakkında Genel Bilgiler

Akyaka, Türkiye’nin güneybatısında yer alan Muğla’nın Ula ilçesine bağlı bir mahalledir. Dünya genelinde onlarca ülkeden onlarca yerleşim yerinin dâhil olduğu Cittaslow hareketinin Türkiye’deki noktalarından biridir; yani Akyaka bir Sakin Şehir’dir.

Akyaka’nın telefon kodu 243, bağlı olduğu Ula’nın telefon kodu 242, Muğla’nın şehirlerarası telefon alan kodu 252’dir. Akyaka’nın posta kodu 48650’dir.

Akyaka, Gökova Ovası ile Gökova Körfezi arasında yer alarak mavinin, yeşilin ve kahverenginin kesişiminde bulunur. Denizi ve havası temizdir. Birçok spora elverişlidir. Bunlar arasında yürüyüş, yüzme, uçurtma sörfü, rüzgar sörfü, bisiklet, su bisikleti, kano ve dağa tırmanma sayılabilir.

Akyaka İskelesi’ndeki gezi tekneleri ve azmak boyunca sıralanan küçük tekneler ile çeşitli turlara katılabilirsiniz. Kadın Azmağı üzerinde çalışan teknelerle 20-25 dakikalık turlar yapabilirsiniz. Günlük turlar ile Gökova Körfezi’nin farklı koylarını ve adalarını görebilirsiniz.

Akyaka Evleri, birbirleriyle benzerlikler taşımaktadır. Ahşap işçiliğinin öne çıktığı bu evlerin arasında Mimar/Şair Nail Çakırhan’ın yaptığı yapılar da bulunmaktadır. Nail Çakırhan, Akyaka’da kendisi için yaptığı ev ile Uluslararası Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü kazanmıştır.

Nail Çakırhan Evi ile aynı bahçede bir sergi salonu vardır. Nail Çakırhan-Halet Çambel Kültür ve Sanatevi adındaki bu mekân, yaz döneminde resim dalı ağırlıklı olmak üzere pek çok sanatsal sergiye ev sahipliği yapmaktadır.

Jandarma karakolu, Aile Sağlığı Merkezi, PTT, ilkokul, ortaokul, belediye hizmet binası bulunmaktadır.

Market, bakkal, kuaför, kafe, restoran, bar, butik, hediyelik eşyacı, emlakçı, reklamcı, apart, otel, kasap, manav, tüpçü gibi çeşitli ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz yerleri Akyaka’da bulabilirsiniz.

Akyaka’da çarşamba günleri Pazar kurulur.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir