Akyaka’da Yapılacak Şeyler

akyaka-2-azmak-t

Kadın Azmağı kenarında yürüyebilirsiniz.

Kadın Azmağı, her mevsim Gökova Körfezi’ni besleyen serin ve temiz bir akarsudur. Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi kapsamında olan bu akarsuyun içinde pek çok canlı yaşam olanağı bulmaktadır. Göz alabildiğine sazlıkların sardığı Kadın Azmağı’nın önemli sakinleri arasında balıklar, ördekler ve kazlar vardır. Akyaka Halk Plajı’nın hemen yanındaki iskeleden başlayarak restoran dizisine kadar, azmağın neredeyse yanından hiç ayrılmadan yürüyebilirsiniz.

akyaka-3-sorf-t

Sağlam kafa ve sağlam vücut için spor yapabilirsiniz.

Akyaka’da çeşitli sporlara zaman ayırabilirsiniz. Gökova Körfezi’nde yüzebilirsiniz, mavinin ve yeşilin buluştuğu yollarda yürüyebilirsiniz, Akyaka Evleri arasında bisiklet sürebilirsiniz, uçurtma sörfü veya rüzgar sörfü yapabilirsiniz, kanoya binebilirsiniz… (Bu konu ilginizi çektiyse ayrıntılı yazımız işte şurada.)

Tarihi bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Akyaka, Antik Idyma kentine ev sahipliği yapar. Burada göreceğiniz kalıntılar binlerce yıllık zamana tanıklık etmiştir. Bu kalıntılar arasında Oda Mezarı ile Kaya Mezarları’nı sayabiliriz. (Bu konu ilginizi çektiyse ayrıntılı yazımız işte şurada.)

akyaka-4-ev-t

Akyaka’nın meşhur evlerini görebilirsiniz.

Akyaka’da ahşap işçiliğinin öne çıktığı evler vardır. Bunlar arasında Nail Çakırhan’ın yaptıklarının yeri başkadır. Mimar/Şair Nail Çakırhan’ın burada kendi için yaptığı ev, Uluslararası Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü almıştır. Bu ev ziyarete kapalıdır; ancak Akyaka’nın farklı yerlerinde onun yaptığı evleri görebilmek mümkündür. Bahsettiğimiz evlerin bazıları Nail Çakırhan Sokak’tadır.

akyaka-5-nail-cakirhan-halet-cambel-kultur-ve-sanatevi-t

Çeşitli sergileri izleyebilirsiniz.

Nail Çakırhan Evi ile aynı bahçede Gökova Akyaka’yı Sevenler Derneği tarafından yönetilen “Nail Çakırhan – Halet Çambel Kültür ve Sanat Evi” adında bir sergi salonu bulunmaktadır. Burada yaz dönemi boyunca 16.00-19.00 saatleri arasında açılan çeşitli sergileri görebilirsiniz. Sergiye giriş ücretsizdir.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir