Akyaka’da Gezilecek Yerler

%68’i orman ve makilikle kaplı bir şehir olan Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka mahallesi, yeşilin her tonunu görebileceğiniz bir yerdir. Akyaka, Gökova Ovası ve Gökova Körfezi’nin keşiminde bulunması nedeniyle farklı doğa özelliklerini tüm güzellikleriyle sunan bir yaşama alanıdır.

Son zamanlarda yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Akyaka, dünyada 30 ülkeden kentlerin dâhil olduğu Cittaslow, yani Sakin Şehir hareketinin Türkiye’deki 11 noktası arasında yer alır. Bu uluslararası niteliğinin yanında, buradaki bir evin Uluslararası Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü almış olması da çok önemlidir.

Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi kapsamında olan Akyaka’ya geldiğinizde gezmeden dönmeyin diyeceğimiz bazı yerler var!

 

Kaya Mezarları’nı görün.

Dünyada binlerce yıldan beri hayat devam ediyor. Akyaka’da, Antik Idyma kentinden günümüze ulaşan Kaya Mezarları bulunuyor. Bu tarihi eserleri yüzlerce yıl sonra hâlâ görebilmek etkileyici. Akyaka ile Gökova arasında bulunan Kaya Mezarları, Akyaka’nın gezilmesi gereken yerlerinden biri.

(Kaya Mezarları ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için ŞU yazımızı okuyabilirsiniz.)

 

akyaka-7-ev-t

Akyaka Evleri arasında dolaşın.

Bir yeri en iyi yürüyerek gezebilirsiniz. Eğer arabanız varsa onu uygun bir yere bırakın ve yürümeye başlayın. Akyaka’nın en belirgin özelliklerinden biri ahşap işçiliğinin öne çıktığı evleridir. Mimar/Şair Nail Çakırhan, burada kendi için yaptığı ev ile Uluslararası Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü kazanmıştır. Hem onun yaptığı evleri hem de Akyaka’nın diğer güzel evlerini rengârenk bahçelerin sardığı sokaklarda yürüyerek izleyebilirsiniz.

Not: Nail Çakırhan’ın yaptığı birkaç ev, Nail Çakırhan Sokak’ta yer almaktadır.

 

akyaka-6-orman-kampi-t

Orman Kampı Alanı’nda yürüyüş yapın.

Çadır ve karavanların yerleştiği yer olan Orman Kampı Alanı, ağaçların arasında ve denizin hemen yanındadır. Eğer daha önce çadırda veya karavanda kalmadıysanız burada doğayla iç içe yaşamanın nasıl olduğunu görebilirsiniz. Bazı çadır ve karavan sahiplerinin, alanları içinde bahçe bile kurmuş olduklarını fark edeceksiniz. Kamp Alanı’nda Gökova Körfezi’ne farklı bir açıdan bakabilirsiniz. Ayrıca Maden İskelesi’ni buradan görebilirsiniz. “Eski İskele” olarak da bilinen Maden İskelesi’nde 1950’den 1965’e kadar krom ihracatı yapılmıştır. Osmanlılar döneminde ise tahıl ihraç etmek ve Mısır’dan hurmayla kumaş getirtmek için kullanılmıştır.

 

akyaka-8-okaliptuslu-yol-t

Okaliptuslu Yol’da doğanın içine girin.

Akyaka ile Akçapınar arasında, Türkiye’nin en güzel yollarından biri vardır. İki tarafı okaliptus ağaçlarıyla çevrili olan bu yolun yarısı trafiğe kapalıdır. Akyaka-Marmaris ışıklı kavşağından Marmaris yönünde giderken, levhalarla yönlendirme yapılan bir yerden bu yola girebilirsiniz. Buradaki okaliptuslar 1938 yılında sıtma salgınını önlemek için dikilmiştir.

Sedir Adası’nda tarihi bir gezintiye çıkın.

Akyaka’dan hareket eden günlük tur tekneleri Sedir Adası’na da uğrar. Burası bir örenyeridir ve girişi ücretlidir. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından duyurulan giriş ücretlerine göre 2016’da bilet fiyatı 20 liradır. Müzekart ile girişi mümkündür. Eski çağlarda Doğu Akdeniz’in simgesi olarak tanınan sedir ağacı, adaya adını vermiş olsa da bugün adada sedir ağacı kalmamıştır… Sedir Adası’nın kumu dikkat çekicidir; Anadolu’da benzerine rastlanmamıştır. Sedir Adası ve özel kumu Mısır Kraliçesi Kleopatra ile özdeşleştiği için buraya “Kleopatra Adası” da denmektedir.

Akbük’te doğallığı yaşayın.

Akbük, Akyaka’ya yaklaşık 30 km mesafede bulunan bir tatil yerleşimidir. Akyaka’dan Çınar Plajı’nın üstündeki yolu takip ederek Akbük’e ulaşabilirsiniz. Dar ve virajlı yoldan dikkatle gitmenizi öneririz! Yol üstünde gözleme yapan birçok yöre insanını göreceksiniz, onların yanında lezzetli molalar verebilirsiniz. Gökova Körfezi’nin kuzeyinde kalan Akbük, özel çevre koruma bölgesi kapsamında olduğu için burada yapılaşmaya izin verilmemektedir. İskele ve birkaç restoran seçeneği bulunan Akbük’te denizi ve doğal kalabilmiş yemyeşil dağları seyretmenin büyüsünü yaşayın.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir