Akyaka’da Nerede Denize Girilir?

Akyaka’da deniz temizdir, bu nedenle denizi gördüğünüz yerde atlayıp yüzmeye başlayabilirsiniz:) Ama illa bir liste istiyorsanız buyurun size Akyaka’da yüzülebilecek yerlerin listesi!

akyaka-31-sahil-t

Akyaka Halk Plajı / Akyaka Sahili

Muğla’nın Mavi Bayrak çevre ödülüne sahip 100 plajından biri olan Akyaka Halk Plajı, 250 metre uzunluğu ve 15 metre genişliğiyle Akyaka’nın en çok tercih edilen yüzme alanıdır. Kıyıdan onlarca metre ilerlendiğinde ancak derinleşen Akyaka Sahili, özellikle yüzme bilmeyenler için doğru seçenektir. Kumsal olduğu için çocuklu ailelerin de öncelikli tercihleri arasında olan Akyaka Halk Plajı bedensel engelliler için erişilebilir niteliktedir. Akyaka Sahili, 2016’da “Engelsiz Plaj” olmuştur. Burada ücret karşılığında şezlong kiralayarak güneşin ve dalga seslerinin keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Ayrıca, sahilin hemen arkasındaki kafe ve restoranlarda çeşitli yeme/içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Akyaka İkinci Sahil

Akyaka Halk Plajı’nın bir kenarını oluşturan iskelenin karşısında bir kumsal daha vardır. Yüzlerce metre uzunluğundaki bu kumsalın diğer ucunda uçurtma sörfü tesisleri ve Akçapınar Plajı yer almaktadır. Bu sahile, Kadın Azmağı üzerindeki tahta köprüden geçerek ulaşabilirsiniz. Deniz ve Kadın Azmağı burada birleşmektedir. Şezlong ve kafe imkânı bulunmakta olup genel olarak daha işlenmemiş ve doğal haldedir. Deniz, burada da onlarca metre ilerlendiğinde ancak derinleşmektedir.

 

akyaka-29-cinar-plaji-t

Çınar Plajı

Akyaka’nın merkezinden arabayla yaklaşık on dakikada gidilebilen Çınar Plajı, küçük taşlardan oluşan yapısıyla kumsal sevmeyenlerin tercihidir. Kıyıdan birkaç metre sonra derinleşen denizi sayesinde yüzme bilenler ve bilmeyenler bir arada keyifle yüzebilirler. Çınar Plajı’nın ortasından geçen “azmak” denilen soğuk su denize karışır. Çınar Plajındaki işletmede çeşitli yeme/içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Plajda şezlong imkânı bulunmaktadır.

72

Gökova A Tipi Mesire Yeri içinde denize girilebilecek birkaç nokta vardır. 72, bunlardan biridir. Yürüyüş alanından çok sayıda merdivenle inilen bir koy olan 72, girildiği an derinleşir; deniz gözlüğünüzü takıp yüzeyden baktığınızda şahane bir mavilik dışında pek bir şey göremezsiniz.

Albay Koyu

72’de olduğu gibi çok sayıda merdivenden inilerek ulaşılan bir koydur. Genellikle serin bir suyu vardır. Kıyısına yakın yerleri çok derin değildir; bu nedenle deniz gözlüğünüzü takıp içeri baktığınızda 72’dekinden farklı şeyler görebilirsiniz.

 

akyaka-30-burun-t

Burun

72 ve Albay Koyu gibi sınırlı bir alan olmayan, adından da anlaşılacağı üzere burun gibi çıkma yapan bir yerdir. Akyaka Halk Plajı’ndan da rahatlıkla görülebilir. Derindir. Deniz suyu sıcaklığı ve dalga durumu değişkenlik gösterir.

Bungalov Evleri Önü

Orman Kampı Alanı’nda bulunan Bungalov Evleri’nin önünde denize girilebilecek iki alan vardır. Buralardan, bungalovlarda kalmayanlar da yararlanabilirler.

 

akyaka-23-sezlong-t

Eski Tramplen Bölgesi

Orman Kampı Alanı ile Akyaka Halk Plajı arasında kalan bölgede eskiden iki tramplen(sıçrama tahtası) vardı. Yükseklikleri nedeniyle küçük ve büyük olarak ayrılan bu sıçrama tahtalarının ilki bu bölgede bir iskeleyi andıran beton yapının ucundaydı. Bu yapının sağ tarafında “azmak” denilen soğuk su akıntısı olduğu için deniz soğuktur. Sol tarafındaki kısımda ise yerin altından su kaynar; suyun açığa çıktığı yerlerde zemin yumuşaktır, buralardan geçerken ayaklarınız içe doğru girebilir. Burası, diğer tarafa göre daha sıcaktır. İki tarafta da şezlong kiralayarak güneşin keyfini çıkarabilirsiniz.

Küçük Tramplen bölümünden ileri doğru yürüdüğünüzde hafif bir yokuş çıkarsınız ve merdivenlerle karşılaşırsınız. Merdivenlerin sol tarafından ilerlediğinizde, devamında 72-Albay Koyu-Burun’un olduğu bir yüzme alanına ulaşırsınız. Burası, Akyaka Halk Plajı’ndan bakıldığında ilk burundur, ilk çıkmadır.

Akyaka, yüzmek için ideal bir yer… Denize atlamak için sabırsızlandığınızı tahmin edebiliyoruz !:)

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. 12 Haziran 2016

    […] manzara sergiler. (“Akyaka’da Nerede Denize Girilir?” başlıklı yazımız için şuraya […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir