Ula Hakkında Genel Bilgiler

Ula, Muğla’nın on üç ilçesinden biridir. İl merkezi olan Menteşe ilçesine 15 km uzaklıktadır. Doğusunda Köyceğiz, batısında Gökova Körfezi, kuzeyinde Menteşe, güneyinde Marmaris vardır.

Bulmacalarda sıklıkla çıkan “Muğla’nın bir ilçesi (3 harfli)” sorusunun cevabı Ula’dır.

Burası bisiklet kullanımıyla dikkat çeker. Ula’da yediden yetmişe birçok insanı bisiklet üzerinde görebilirsiniz.

“Dondurmam Gaymak”, “Entelköy Efeköy’e Karşı”, “İftarlık Gazoz” filmlerinin yönetmeni Yüksel Aksu Ulalıdır. “Dondurmam Gaymak” ve “İftarlık Gazoz” filmlerinin bazı sahneleri Ula’da çekilmiştir.

Ula’nın tarihi incelendiğinde buranın M.Ö. 6. yüzyılda kurulduğu düşünülmektedir. Antikçağda “Karia” denilen bölgede yer alır. Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos Ruznamesi’nde, Rodos’un fethinden sonra 7 Ocak 1523 tarihinde “Ulu’da (Ula) ordugâh kurduğu yazılıdır. 1671 yılında Menteşe bölgesine gelen Evliya Çelebi, Seyahatname’de buraya hicri 751 (M. 1350-1351) yılında Menteşeoğlu beylerinden Ulama Bey tarafından fethedildiği için “Ula” denildiğini yazmaktadır. Evliya Çelebi, Seyahatnamesi’nde Ula’nın 12 mahalle, 2 bin toprak ve tahta örtülü önü bahçeli evleri olduğunu, ayrıca 17. yüzyılda Ula’nın haftada bir toplanan pazarı, 19 mihrabı, 2 medresesi, 2 tekkesi, 2 hanı ve 300 dükkânı oluğunu yazmaktadır.

1579 yılında yapılan Hüsamettin Efendi Camii, 1376 yılında yapılan Yeni Camii(Koçarlı Camii), 1549 yılında yapılan Ağalar Camii Ula’nın tarihi camileridir. Ula, sivil mimari örneği evleriyle dikkat çeker. İki cami, bir türbe olmak üzere yirmi iki sivil mimari örneği tescilli bina bulunmaktadır. İklime ve yaşam biçimine uygun mimari düzenlemeleri olan Ula Evleri, yörenin kültürel birikim ürünleridir. Birçoğunun önünde “Hayat” denilen avlu bulunur. Burası ev halkının ve komşuların ortak oturma ve dinlenme yeridir.

Ula’nın Arıcılar Mahallesi sınırlarında bulunan 20 km uzunluğundaki Geyik Kanyonu, “Muğla’nın Gizli Doğa Cenneti” olarak nitelendirilmektedir. Şelaleleri, mağaraları ile endemik bitki türleri, faunası ve yaban hayatıyla doğa severlerin ilgisini çekmektedir.

Ula ilçe merkezine 2 km uzaklıkta bir gölet bulunmaktadır. Gölet çevresinde piknik için uygun bir ortam olmasının yanı sıra restoranlar da bulunmaktadır.

Ula’nın evleri kadar özel bir şeyi pabuçlarıdır. Bu pabucun atası yörük çarığıdır. Yedi Delik, Idyma, Thera Ula’nın tarihi alanlarıdır.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir