Akyaka’da Spor Olanakları

Akyaka’ya Menteşe yönünden geldiğinizde sizi masmavi Gökova Körfezi karşılar. Yemyeşil bir dağın masmavi denizle buluştuğu yerdedir Akyaka… Tertemiz havası ve suyuyla birçok spor olanağını ziyaretçilerine yaşatmaktadır. Peki, burada spor yapmak için ne gibi seçenekler var?

akyaka-16-doga-t

Yürüyüş

Akyaka, doğal ve yapay çevrenin iç içe geçtiği bir yer olmakla birlikte yapay çevre de en az doğal çevre kadar dikkat çekicidir. Ahşap işçiliğinin öne çıktığı kırmızı kiremitli, beyaz duvarlı evleri ve şirin bahçeleriyle Akyaka’nın pek çok yere göre daha güzel olduğu söylenebilir. Bir yanında Gökova Körfezi’nin, bir yanında Gökova Ovası’nın bulunduğu Akyaka, rengarenk bir yürüyüş deneyimi sunar.

Yüzme

Akyaka’da deniz temizdir. Bu sayede dilediğiniz yerde suya atlayıp yüzmeye başlayabilirsiniz. Kumsal veya taşlık, derin veya sığ gibi farklı isteklerinize cevap veren sahil ve koylara sahip olan Akyaka, siz yüzerken yemyeşil ormanıyla iddialı bir manzara sergiler. (“Akyaka’da Nerede Denize Girilir?” başlıklı yazımız için şuraya tıklayın.)

 

akyaka-19-ucurtma-sorfu-t

 

Uçurtma Sörfü

Türkiye’de fiziksel koşullarıyla uçurtma sörfüne en elverişli yerlerden biri Akyaka’dır. Geniş ve sığ sahiliyle bu sporu öğrenmek isteyenler için güvenli bir ortam sağlar. Gökova Körfezi’nin sürekli rüzgâr alan bir yerinde konumlanan spor tesislerinde hem eğitim alabilirsiniz hem de ihtiyacınız olan her türlü malzemeyi kiralayabilirsiniz.

Rüzgâr Sörfü

Akyaka Sahili’nin sürekli rüzgâr alması, rüzgârla hayat bulan sporların burada yapılmasını olanaklı kılar. Rüzgâr Sörfü de bunlardan biridir. Rüzgârın, sizi denizin üstünde kaydırmasına izin verin.

Bisiklet

Akyaka bir yamaç üzerine kurulduğu için düşey doğrultularda bisiklet sürmek biraz zor olsa da sahil paralelinde bu sporla rahatlıkla ilgilenebilirsiniz. Bisiklet sürerken Akyaka Evleri’ni, Gökova Körfezi’ni, Kadın Azmağı’nı, ördekleri, kazları, çeşit çeşit ağacı ve rengarenk çiçekleri, Kaya Mezarları’nı ve daha birçok yeri görebilirsiniz.

Su Bisikleti

Akyaka Sahili’ni ve Gökova Körfezi’nin eşsiz koylarını denizden görmeyi ve bir yandan da spor yapmayı düşünürseniz, ama kol kaslarınızdan çok bacak kaslarınızın çalışmasını isterseniz su bisikleti kullanmayı tercih edebilirsiniz.

 

akyaka-32-kano-t

Kano

Akyaka Sahili’ni ve Gökova Körfezi’nin eşsiz koylarını denizden görmeyi ve bir yandan da spor yapmayı düşünürseniz, ama bacak kaslarınızdan çok kol kaslarınızın çalışmasını isterseniz kano kullanmayı tercih edebilirsiniz 🙂

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. 11 Haziran 2016

    […] Akyaka’da çeşitli sporlara zaman ayırabilirsiniz. Gökova Körfezi’nde yüzebilirsiniz, mavinin ve yeşilin buluştuğu yollarda yürüyebilirsiniz, Akyaka Evleri arasında bisiklet sürebilirsiniz, uçurtma sörfü veya rüzgar sörfü yapabilirsiniz, kanoya binebilirsiniz… (Bu konu ilginizi çektiyse ayrıntılı yazımız işte şurada.) […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir