Akyaka’da Çekilen Diziler ve Filmler

Muğla, tarihi ve doğasıyla, doğal ve yapay çevresiyle, yöresel kültürü ve samimi insanlarıyla birçok yapımcı ve yönetmenin dikkatini çekiyor. Artık neredeyse her sezon, yeni bir Ege dizisi veya filmi seyirci karşısına çıkıyor.

Peki, bu dizi ve filmlerin hangileri Akyaka’da çekildi veya çekiliyor?

Büyük Yalan

Gold Film tarafından yapılan ve 2004-2006 yılları arasında Atv’de yayınlanan bir dizidir. Yönetmenliğini bir süre Yüksel Aksu, sonrasında Adnan Güler yapmıştır. Senaryosunu Deniz Akçay’ın yazdığı dizinin oyuncu kadrosunda Emrah, Sinem Öztufan, Halil Ergün, Hülya Darcan bulunmaktadır. Bölümlerin çoğu Muğla/Menteşe’de çekilmiştir; Akyaka’da çekilen sahneler de vardır.

Güzel Köylü

Gold Film tarafından yapılan ve 2014-2015 yıllarında Star Tv’de yayınlanan dizidir. Yönetmenliğini Mustafa Şevki Doğan yapmıştır. Senaryosunu Baykut Badem ve Filiz Ekinci’nin yazdığı dizinin oyuncu kadrosunda Gizem Karaca, Cerk Cankat, Ahmet Mümtaz Taylan, Zerrin Sümer bulunmaktadır. Dizi, Muğla/Yatağan’a bağlı Bozüyük Mahallesinde ve Muğla/Ula’ya bağlı Akyaka Mahallesinde çekilmiştir. Akyaka’daki Kadın Azmağı, “Güzel Köylü” dizisiyle popüler olmuştur.

 

Mutluluk

Zülfü Livaneli’nin aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan “Mutluluk” filminin bazı sahneleri Akyaka’da çekilmiştir. ANS Productions tarafından yapılan 2007 yapımı filmin yönetmenlik koltuğunda Abdullah Oğuz oturmuştur. Senaryosunu Abdullah Oğuz, Elif Ayan ve Kubilay Tunçer’in yazdığu filmin oyuncu kadrosunda Talat Bulut, Özgü Namal, Murat Han bulunmaktadır.

Zincirbozan

2007 yapımı “Zincirbozan” filminin bazı sahneleri Akyaka’da çekilmiştir. Yönetmenliğini Atıl İnaç’ın yaptığı, senaryosunu Avni Özgürel’in yazdığı filmin oyuncu kadrosunda Bülent Emin Yarar, Haldun Boysan, Suna Selen, Ege Aydan bulunmaktadır.

 

Dondurmam Gaymak

2005 yapımı “Dondurmam Gaymak” filminin bazı sahneleri Akyaka’da çekilmiştir. Filmin yönetmenliğini yapan Yüksel Aksu, aynı zamanda senaryosunu da yazmıştır. Kadrosunda, Turan Özdemir dışında profesyonel oyuncu bulunmamaktadır. Yurtiçinde ve yurtdışında birçok ödül kazanan film, Muğla/Ulalı yönetmenimiz Yüksel Aksu’nun daha çok tanınmasını sağlamıştır.

Dondurma Reklamı

Algida grubunun bir yaz sezonu reklam filmleri Akyaka’da çekilmiştir. Bir set haline gelen Akyaka’nın iskelesi, sahili, evleri ve doğası bu reklamlarda izleyici ile buluşmuştur.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir